Морква корисна в сирому вигляді та зі шкіркою. Це, насамперед, джерело вітаміну А. Крім того, вона вирізняється з-поміж інших овочів підвищеним вмістом солей калію, необхідних за хвороб серця, судин і нирок. Необхідності чистити моркву, за словами Мулик, немає, це лише зменшить її користь для організму.
Якщо ви варите моркву цілком або великими частинами, знімати шкірку не обов’язково. Це можна зробити після варіння. Якщо плануєте нарізати овоч дрібними шматочками або натерти, тоді його треба почистити.
У шкірці є багато корисних елементів, які необхідні для нормальної роботи людського організму. Тому й корисно вживати моркву в сирому вигляді. Крім вітаміну А, у шкірці містяться всі антиоксиданти, багато солей калію, які потрібні в разі захворювань серця чи нирок.
Найзручніший варіант – скористатися для чищення чистою металевою губкою-скребком, яку використовують для чищення посуду. Просто пройдіться губкою по коренеплоду з усіх боків. Через кілька секунд морква виявиться відмінно і рівно очищеною і готовою до подальшої переробки.